Yükleniyor

Nefes Yogası

Nefes yaşam demektir. Bu yüzden her şeyden önce insan doğru nefes alıp vermeyi öğrenmelidir. Bebek doğduğunda ilk yaptığı şey nefes almaktır. Yeni doğmuş bebek izlendiğinde karnını şişirerek nefes aldığı görülmektedir. Bu, en doğru ve doğal solunumdur. Zamanla bu doğru solunum bozulmakta, insan ağızdan nefes alıp vermeye başlamakta, solunum sırasında akciğerlerini tam olarak kullanmamakta ve nefesin doğal biyoritmini bozmaktadır. Bu tür yetersiz solunum sırasında akciğerlerin yalnızca orta kısmı çalışmakta, kan damarları daralmakta, dolaşım yavaşlamakta, kana daha az oksijen geçmekte, beden ve beyin yeterince oksijen almamaktadır. Oksijen açlığı sempatik sinir sistemini germektedir. Bu yüzden kalp atışları hızlanmakta ve düzensizleşmektedir.

Doğru nefes almanın fiziksel yararları nelerdir?

• Nefes farkındalığı, kendi içimizdeki enerji ile bağ kurmamızı sağlamaya yardımcı olduğundan yoganın esaslarından biridir. Nefes sayesinde bilincimizin farklı katmanlarına ulaşma imkanı buluruz. Bunun ötesinde, nefes farkındalığının zihinsel, duygusal ve fiziksel durumumuz üzerinde biyolojik etkisi vardır. Yoga nefesi zihni, beyni sakinleştirir, rahatlatır.
• Kişiye canlılık ve zindelik sağlar.
• Düzenli bir şekilde yapıldığında ciğerlerin kapasitesini artırır.
• Yoga nefesi yaparak karın bölgesindeki tüm organlara hafif bir masaj yapmış olursunuz. Bu sayede organlara olan kan dolaşımını gerçekleştirirsiniz.
• Yoga nefesi uyku problemleri için birebirdir. Uyku öncesi uyguladığınızda kolay uyur ve rahat bir uyku süreci geçirirsiniz.
• Doğru ve yeterli nefes alırsak kandaki oksijen miktarı artar; hücrelerimize, organlarımıza daha çok oksijen gider. Bu da bizim daha sağlıklı, enerjik olmamızı, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar
Duygusal ve ruhsal sağlığımızı yeniden mükemmel seviyede inşa etmemizi sağlar.